Časté dotazy

Zakladatelé Československa snili o sjednocené Evropě svobody a míru. T. G. Masaryk doslova řekl, že „Evropa má být sjednocena, ale to neznamená, že má být jednotvárná.“ A podporoval vznik evropské federace. Evropská unie včetně společné měny euro je vyvrcholením úsilí o vytvoření Evropy, ve které má každý národ svůj demokratický hlas a každý Evropan svobodu žít bez válek a diskriminace.

Koruna sehrála v dějinách Československa a České republiky svou nezastupitelnou úlohu. Jsme vděční Aloisi Rašínovi a jeho následovníkům, že udělali z koruny respektovanou a silnou evropskou měnu. Abychom ale využili potenciálu nejen jednotného evropského trhu na maximum, bude pro nás výhodnější, když přijmeme euro. 

Euro nikdo neopouští. Naopak se z původních 11 států rozrostlo na 19 a další 2 země se jej chystají přijmout v nejkratší možné době. Euro překonalo své porodní bolesti, zpřísnilo pravidla pro udržování disciplíny členských států a je zdravější a silnější než kdy dříve. I proto dnes rekordních 74% obyvatel eurozóny považuje euro za správnou věc a většinovou podporu má v každé zemi eurozóny. Nemá tedy smysl začít pro změnu naslouchat těm, kdo mají s eurem osobní zkušenost?